رایان تک صنعت

اتوماسیون و ابزار دقیق

  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید       واتزاپ:09011076347
  • 02166974437   05137133290

 

 

پژوهشگران توانستند نوعی پوست الکترونیکی بسازند که به نسبت سایر پوست های مصنوعی، از احساس بیشتر برخوردار است. این پوست به هنگام فشار می تواند واکنش نشان دهند.

پوست های مصنوعی ای که تا کنون ساخته شده بودند، آن چنان حساس نبودند. مثلاً زمانی که به آن ها فشار زیادی وارد می آمد، قادر به تشخیص آن نبوده و در نتیجه واکنشی نشان نمی دادند. اما یک تیم پژوهشی در دانشگاه هواژونگ چین بر آن شدند تا با الهام گرفتن از عروس دریایی، این مشکل را رفع کنند.
پوست عروس دریایی بسیار حساس است و به هنگام حمله قادر به انتشار نوعی نور شفاف از خود می باشد. پژوهشگران با الهام از این قابلیت، برخی سیگنال های بصری را با احساس فشار ترکیب کردند و با قرار دادن سیم های نقره ای در نوعی ماده ی ارتجاعی باعث شدند که ماده ی مورد نظر به هنگام فشار، سیگنال های الکتریکی تولید کند.

البته در میان لایه های این ماده، یک لایه با فسفر پر شد تا هر زمان که فشار قویاً اعمال گردید، پوست بر اثر احساس آن قابلیت درخشش داشته باشد.

در واقع، بر طبق این فرآیند، هر اندازه که میزان فشار بر روی پوست زیاد می شد، پوست به لطف فسفرها بیشتر می درخشید و قادر به ثبت گستره ی وسیعی از فشارها می شد.

در تصویر زیر، درخشش پوست در زیر فشار قابل مشاهده است:

 

 

فشاری که بر روی پوست در تصویر بالا وجود دارد اگر توسط انسان احساس شود، دردناک محسوب خواهد شد. پژوهشگران بر طبق این اختراع جدید خود امید دارند که این قابلیت بتواند در ربات های هوشمند نقشی مثبت داشته باشد.

گفتنی است که این پژوهش در مجلات «ACS Applied Materials» و «Interfaces» منتشر گردیده است.

اگر به راحتی و زیبایی می اندیشد با ما همراه شوید

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Red Oranges Green Purple Pink

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction